Daw-Bud

ODKURZACZ CENTRALNY

W ciągu roku w domu jednorodzinnym zbiera się do 20 kg kurzu będącego doskonałą pożywką dla bakterii, wirusów i roztoczy. Jest zmorą alergików, ale dokucza nie tylko im. 

Centralne odkurzanie to nowoczesność i wygoda.

ODKURZACZ CENTRALNY

Centralny odkurzacz to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kurzu z pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ wysysa z nich brud i kurz, a przefiltrowane powietrze wyrzuca na zewnątrz budynku.

Taki sposób odkurzania nie powoduje zawirowania powietrza i unoszenia resztek niesprzątniętego jeszcze kurzu, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, które wydmuchują powietrze z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. 

Siła ssania odkurzacza centralnego jest także zazwyczaj większa niż tradycyjnego. Centralny odkurzacz podnosi wartość rynkową domu.

CZĘŚCI SYSTEMU

Jednostka centralna – najważniejsza część instalacji, w której znajduje się silnik urządzenia oraz zbiornik na kurz. Jednostka centralna wytwarza podciśnienie. Tę część systemu montuje się na stałe w pomieszczeniu, które ma jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ przez nią powietrze będzie wylatywało na dwór. Najczęściej jednostkę centralną montuje się w garażu, na strychu, w piwnicy lub w innym pomieszczeniu gospodarczym. Obsługa jednostki centralnej ogranicza się do opróżnienia zbiornika z zebranego kurzu oraz wymiany filtrów – wystarczy to zrobić kilka razy w roku.

Rury (przewody) ssące
 – rurami ukrytymi w ścianach (a także podłogach lub stropach) domu zebrany kurz jest transportowany od gniazd ssących do jednostki centralnej. Najczęściej rury wykonane są z wytrzymałego PVC i zakończone puszkami, do których montowane są widoczne na ścianach gniazda ssące.

Gniazda ssące – to gniazda zasilające odkurzacz, do których wpina się elastyczny wąż. Podobnie jak gniazdka elektryczne, powinny być rozmieszczone równomiernie w całym domu. Nie musi być ich jednak tak dużo – wąż (mający długość średnio 10 m) mocowany do pojedynczego gniazda powinien umożliwić odkurzenie ok. 50-100 mkw. powierzchni domu.

Akcesoria dodatkowe – w zależności od środków finansowych i potrzeb można kupić różne dodatkowe części, przede wszystkim węże i różne końcówki czyszczące, np. do czyszczenia żaluzji, klawiatury komputera czy do prania dywanów.

MONTAŻ

Najtrudniejszym aspektem odkurzania centralnego jest montaż systemu. Najlepiej przeprowadzić go podczas budowy domu, choć niewykluczony jest także w istniejącym już budynku – wiąże się to jednak z dużym remontem. Instalację odkurzacza centralnego można zlecić specjalistom, ale zdolny majsterkowicz, dysponując dobrą instrukcją, jest w stanie zrobić to samodzielnie. Montaż systemu można podzielić na etapy, tzn. w czasie budowy domu można wykonać samą instalację z rur PVC, a potem, już po wprowadzeniu się, zamontować gniazda ssące i jednostkę centralną.

ZALETY

Bezgłośna praca – jedynie jednostka centralna generuje niewielki hałas, ale ponieważ zazwyczaj znajduje się w garażu lub piwnicy, nie słychać w domu jej pracy. Pozostałe części systemu pracują niemal bezgłośnie.

Zdrowa cyrkulacja powietrza – w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy powietrze z nieczystościami po wstępnym odfiltrowaniu jest wydmuchiwane systemem przewodów na zewnątrz budynku. Dzięki temu powietrze w domu jest pozbawione pyłu.

Łatwa konserwacja – w prawidłowo ułożonych przewodach rzadko rozwijają się bakterie, roztocza czy pleśń, ponieważ prędkość powietrza nie pozwala im się osadzać na gładkiej powierzchni wewnętrznej rur.

Dobry dla alergików – odkurzacz centralny oczyszcza w czasie pracy powietrze w pomieszczeniu, co zmniejsza zawartość w nim alergenów.

Wygodne użytkowanie – odkurzanie centralne docenią przede wszystkim właściciele dużych i piętrowych domów. W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza nie trzeba nic wnosić, znosić ani ciągnąć za sobą. Wystarczy wpinać wąż w kolejne gniazda ssące.